👈 فروشگاه فایل 👉

حمام، مراسم و اعتقادات مردم

ارتباط با ما

... دانلود ...

حمام، مراسم و اعتقادات مردم

حمام، مراسم و اعتقادات مردم

حمام، مراسم و اعتقادات مردم

بوق حمام

    قرق حمام

    انعام قرق نمودن حمام

   كیسه كشی و مشتمال‌ دادن

   حجامت كردن در حمام

    رفت و آمد جن در حمام

حمام، در قانون ابن‌سینا

وقایع تاریخی حمام

آب در فقه اسلامی

آب در اقتصاد اسلامی

تاثیر اقلیم در معماری گرمابه‌ها

مزیت قرارگیری بدنه حمام در زمین

سیستم گرمادهی و تاسیسات گرمابه‌ها

چهار گاو

مصالح و تزئینات گرمابه‌ها

مصالح مورد استفاده در حمامها همواره مصالح بادوام و بام اكثر حمامها بزرگ و مهم در ایران به صورت طاق و گنبد بوده است. اما در روستاهای كوهستانی و یا روستاهایی كه امكان دسترسی به چوب آسان بوده، حمامها غالباً با تیر و چوبی و كاهگل پوشیده شده زیر آسان‌تر و اقتصادی‌تر بود.

در سواحل جنوبی دریای خزر به جهت بارندگی بسیار زیاد بامها یا به صورت شیب‌دار و یا به صورت طاق و گنبد اجرا می‌شده است.

اگر چه فضای داخلی حمام مستقل از عوامل اقلیمی خارجی بوده ولی در اقلیم خود داخل حمام با توجه به عملكردهای متفاوت در فضاهای گوناگون آن تنظیم میزان حرارت، رطوبت نور و تهویه در هر یك از فضاها حائز اهمیت بسیار بوده است. لذا طراحی و اجرای ساختمان حمام احتیاج به تدابیر خاص زیست محیطی داشته تا در تمامی فصول سال و ساعات مختلف شبانه‌روز، شرایط زیستی در بخش‌های مختلف آن نسبتاً ثابت و مناسب برای استحكام باشد.

از آنجاكه حمامها خصوصاً حمامهای عمومی مانند سایر ابنیه جنبه استفاده عام داشته و برای استفاده نسلهای متمادی احداث می‌شده، لذا مصالح بكار رفته در آن، در كلیه اقلیمهای ایران، از نوع بادوام و مرغوب بوده است. بدین جهت دیوارها و طاق‌ها قوسی حمام عمدتاً با آجر اجرا می‌شده. در مناطق كوهستانی و كوهپایه‌ها از سنگ برای حمام و همانگونه كه قبلاً عنوان شد در روستاهای كوهستانی از تیر چوبی و كاهگل برای پوشش بام استفاده می‌كردند.

در حمامها مجلل دیوارها را تا ارتفاع حدود 80/1 متر با كاشی پوشش می‌دادند و مابقی را با آهك اندود می‌كردند و گاهی جهت زیبایی روی آن را آهكبری می‌كردند.

در جاهایی كه مرطوب است مانند حمامها به جای گچبری از آهكبری استفاده می‌شود و آهك در واقع همان ساروج دیمه (مخلوطی از آهك و خاكسترولوئی به نسبت 7 به 3 ) است.

آهك بری برخلاف گچبری تنوع در رنگ ندارد و رنگ‌های مورد استفاده سفید و سیاه و گاهی آبی است.

رنگ سفید: ساروج دیمه+ شیر (برای چسبندگی)

رنگ سیاه: ساروج دیمه+ شیر+ خاك زغال

رنگ آبی: ساروج دیمه+ شیر+ لاجورد+ گل مالش

در سواحل جنوبی دریای خزر به دلیل بارندگی زیاد، بام حمامها را غالباً با سفال پوشش می‌دادند و یا روی طاق آجری حمام را مستقیماً اندود آهك می‌كشیدند. در سایر اقلیمهای ایران، بام حمام را نیز مانند سایر ساختمانها با كاهگل اندود می‌كردند و در حمامهای مهمتر، روی طاق را آجر فرش می‌كردند.

برای دیوارها وكف خزینه، از ملات ساروج استفاده می‌كردند ولی برای قرار دادن تیان و آبندی آن از ساروج مخصوص اینكار استفاده می‌شده است.

 

👇محصولات تصادفی👇

پیشینه نظری دست برتری استانداردهای حسابداری ایران - چالش ها و راهكارها شرح ازمایش های آشنایی به وسایل اندازه گیری پایان نامه پایگاه داده های موازی گزارش کارآموزی در شرکت پتروشیمی بوعلی سینا