👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق روزنامه‌نگاری الكترونیك- فرصت‌ها و محدودیت‌ها

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق روزنامه‌نگاری الكترونیك- فرصت‌ها و محدودیت‌ها

تحقیق روزنامه‌نگاری الكترونیك فرصت‌ها و محدودیت‌ها

تحقیق روزنامه‌نگاری الكترونیك: فرصت‌ها و محدودیت‌ها

فهرست مطالب :

چکیده

مقدمه

امتیازات و ویژگی‌های روزنامه‌های الكترونیك

مشكلات روزنامه نگاری الكترونیكی

نتیجه گیری

منابع

..............................................................

بخشهایی از متن:

چكیده

این مقاله با برشمردن امتیازات روزنامه نگاری الكترونیكی به این پرسش پاسخ خواهد داد كه آیا این امتیازات قدرت تغییرات اجتماعی و سیاسی را افزایش داده است؟ سه امتیاز برجسته جستجو در اینترنت به طور كلی و جستجوی خبر و گزارش‌های خبری به طور خاص تعاملی، فرامتنی، و چند رسانه ای بودن است. این امتیازات تحول شگرفی در خبررسانی و خبرخوانی اینترنتی ایجاد كرده‌اند كه تفاوت‌های زیادی با شیوه‌ها و رسانه‌های مرسوم دارد. آگاه‌سازی به جای اقناع، كنترل بیشتر از سوی استفاده كننده، برقراری ارتباط به صورت دو سویه و جایگزینی آن با ارتباط یك سویه، فعالیت بیشتر از طرف استفاده‌كننده، و برقراری ارتباط در زمان‌های انعطاف‌پذیر از جمله این تفاوتهاست. اما، همه جنبه‌های روزنامه‌نگاری الكترونیك مثبت و امیدوار كننده نیست. بلكه تنها می‏توان ادعا كرد كه چشم‌اندازها و فرصت‌هایی فراهم شده است در عین حال كه مشكلات و نگرانی‌هایی هم وجود دارد. عدول از معیارهای عینیت، عدم اصالت و اعتبار منابع خبر، و نبودن آزادی مطلوب و مورد انتظار برای انتقاد از قدرت سیاسی و اقتصادی، گرچه با شدت كمتری نسبت به رسانه های چاپی و رادیو و تلویزیون، همچنان وجود دارد. از همه مهمتر اینكه روزنامه‌نگاری الكترونیك و نقش آن در تغییرات اجتماعی و سیاسی را نمی‌توان بدون تعامل با گروههای شهروندی، فعالان سیاسی و اجتماعی و احزاب سیاسی مطالعه كرد.

واژگان کلیدی: تعاملی، فرامتنی، چند رسانه ای، عینیت، اعتبار منابع خبر، تغییر اجتماعی و سیاسی

مقدمه

روزنامه‌نگاری الكترونیك بخشی از فعالیت روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای در جوامع و كشورهایی شده است كه با تسامح و با درجاتی كمتر یا بیشتر جوامع اطلاعاتی یا جوامع شبكه‌ای خوانده شده‌اند. اگر این اصطلاح حاكی از یك تمایز اساسی و بنیادی نباشد حداقل تفاوت‌هایی را در مقایسه جوامع حال حاضر با جوامع یك نسل پیشتر یا بیشتر از آن نشان میدهد.

...

مشكلات روزنامه نگاری الكترونیكی

همانطور كه قبلا ذكر شد ، همه جنبه‌های روزنامه‌نگاری الكترونیك مثبت و امیدوار كننده نیست. در حالیكه روزنامه‌نگاری الكترونیك، چشم‌اندازها و فرصت‌هایی را فراهم شده كرده است ، مشكلات و نگرانی‌هایی هم ایجاد كرده است. بعضی از مشكلات و نگرانی‌ها به شرح زیر است:

1ـ شکاف دیجیتالی

یكی از بحث‌هایی كه در دهه 1970 شروع شد و همچنان ادامه دارد بحث شكاف آگاهی است. این نظریه را از دو جهت می‌توان ارزیابی كرد، یكی از جهت دسترسی به رسانه و یكی هم از جهت خصلت رسانه و خصلت استفاده كننده از رسانه. منظور از خصلت رسانه این است كه برخی رسانه‌ها ماهیتاً برای گروههایی از مخاطبان كارآیی و استفاده بهتری دارند. مثلا، كتاب و روزنامه بیشتر متناسب با مخاطبانی است كه تحصیلات بالاتر، درآمد و فراغت بیشتر دارند، حال آنكه تلویزیون در غالب موارد و برحسب محتواهایی كه عرضه می‌كند می‌تواند با مخاطبانی در ارتباط قرار گیرد كه دارای تحصیلات و درآمد و رفاه پایین‌ترند. در حال حاضر استفاده از روزنامه الكترونیك هم می‌تواند تا حدودی همینطور باشد، به عبارت دیگر با استفاده كنندگانی تناسب پیدا كند كه دارای جایگاه اجتماعی و اقتصادی بالاتر باشند. این تناسب هم از جهت اصل دسترسی و هم از جهت توانایی و مهارت‌های استفاده از آن مد نظر است.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت بررسی حقوق و دستمزد در سیستمهای اطلاعات حسابداری ( همراه با مثالهای تشریحی) مقاله اخلاق در قرآن ترجمه نوترکیبی در جنس مگس سرکه مالانوگاستر گزارش اکتشافی مربوط به مخلوط کوهی اقبالیه معدن دولومیت شهرضا